Turistika

autor: | 10. března 2014

Vítejte v Mimoni!

Město leží na soutoku Panenského potoka a řeky Ploučnice, který se v Děčíně vlévá do Labe. Jeho dějiny jsou do r. 1500 spjaty s majiteli nedaleké Stráže pod Ralskem – Vartemberky a později s rodem Bieberštejnů, Müllnerů, Zeidlerů, Putzů a Hartigů.  V Mimoni žije okolo 7000 obyvatel.

Nejvýznamnějšími památkami města jsou katolický kostel sv. Petra a Pavla s vyhlídkovou věží a Kaple Božího hrobu, která je věrnou kopií božího hrobu v Jeruzalémě.  Uprostřed města se nachází památkově chráněný Zámecký park, který býval součástí areálu Mimoňského zámku, který byl bohužel v r. 1986 zdemolován.

Mimoní prochází turistická trasa na kopec Ralsko se zříceninou hradu stejného jména. Tato trasa prochází Vranovskou lipovou alejí, podél ní se nachází skalní pískovcové útvary Vranovských skal s často navštěvovanou Juliinou vyhlídkou a botanická naučná stezka. Mimoňská železniční stanice na trati Liberec-Děčín je častým výchozím bodem pro turisty a cykloturisty, kteří směřují do Cykloráje Podralsko, na zříceninu hradu Ralsko anebo na sběr hub do rozsáhlých okolních lesů.  Mimoň je rovněž nástupištěm pro vodní turisty, kteří sjíždějí řeku Ploučnici.  Půjčení lodí a jejich odvezení zpět do místa startu zajišťuje místní skautská organizace, která má silný vodácký oddíl.

Mimoň je z velké části obklopena plochou bývalého vojenského výcvikového prostoru Ralsko s poměrně rozsáhlými, především borovými lesy. Po zrušení vojenského provozu se toto území stává díky svému rozsáhlému bohatství přírodních krás a památek jak centrem mnoha zájmů s možností získat tomuto území alespoň z části původní pozici na mapě významných bodů severních Čech, tak územím poskytujícím řadu možností k provozování turistiky. Území leží v České křídové tabuli a je součástí jejího dílčího celku, kterým je Ralská pahorkatina.

Kde se ubytovat v Mimoni

Kde se najíst v Mimoni

Cykloturistika a turistika na Českolipsku

Oblast Českolipska patří k vyhledávaným rekreačním oblastem především díky rozmanitosti krajiny. Přitahuje příznivce turistiky, cykloturistiky i milovníky historie. Ráz krajiny dotvářejí zejména rybníky, z nichž nejznámější a největší je Máchovo jezero, dále Hamerský rybník a také Holanské rybníky. Českolipsko se vyznačuje atraktivním územím s přírodním bohatstvím, řadou skalních útvarů, ale také hustou sítí značených cyklotras a turistických cest. Také pohoří Lužických hor s nejvyšší horou Luž skýtá řadu možností pro pěší turisty i cykloturisty. Značené turistické trasy a cyklotrasy vás dovedou například do Jiřetína pod Jedlovou, kde se nachází zřícenina hradu Tolštejn a Křížová hora s křížovou cestou. Z hradů a zámků v Lužických horách stojí jistě za návštěvu skalní hrad Sloup, Grabštejn a Lemberk. Krásné výhledy do kraje vás čekají na rozhledně Jedlová nebo z vrcholů Klíč a Luž. Máchův kraj je vyhledávanou oblastí především v letních měsících. V jeho okolí vedou četné turistické trasy i cyklotrasy. Nejznámějšími rekreačními středisky této oblasti jsou Doksy a Staré Splavy, které jsou výchozím bodem pro výlety za turistickými zajímavostmi jak do nejbližšího okolí, tak i ke vzdálenějším místům. Oblast bývalého vojenského prostoru Ralsko je oblíbeným místem především pro cyklisty a také in-line bruslaře. V bývalém vojenském prostoru mohou cyklisté dnes využívat dobře vybudovanou síť cyklotras. Hlavní zajímavostí oblasti je 696 m vysoká hora Ralsko se stejnojmennou zříceninou na vrcholu. Cyklostezky mezi městy Mimoň, Stráž pod Ralskem, Hamr na Jezeře a Osečnou vedou převážně po lesních cestách a umožňují celý kraj důkladně prozkoumat. Orientaci Vám usnadní žluté cedule s čísly tras, kterými jsou cyklostezky vybaveny a které Vás jistě provedou celou oblastí. Oblast bývalého vojenského prostoru má svojí zvláštní a jinde neopakovatelnou atmosféru.

Cyklo výlety v okolí Mimoně

Procházky a pěší výlety po Mimoni a v jejím okolí

Vodní cesty z Mimoně až … do Hamburku